Preklady z Angličtiny

Spoľahnite sa na profesionálny preklad technickej dokumentácie, právnej analýzy alebo niekoľkých slov do produktového videa.

Anglické texty vždy prekladajú preverení špecialisti na konkrétny odbor, kvalitu zaručujú rodení hovoriaci a procesy certifikované podľa ISO 9001 a ISO 17100.

Spoľahlivý partner na preklady
anglického jazyka pre vašu firmu

Individuálny prístup

Každú požiadavku na anglický preklad spracúvame podľa individuálnych požiadaviek klienta, v dohodnutom termíne a so zachovaním vzhľadu pôvodného textu.

Jednoznačná terminológia

Zrozumiteľnosť a súlad s odbornou terminológiou je základným predpokladom kvalitných prekladov anglických textov. Môžete sa spoľahnúť, že terminológia v prekladoch bude zodpovedať zaužívanej praxi a vašim vlastným požiadavkám.

Istota kvality

Kvalitu našich služieb a procesov potvrdzujú certifikáty ISO 9001 – systém manažérstva kvality a ISO 17100 o prekladateľských službách. Váš anglický preklad je u nás v dobrých rukách.

Profesionálni prekladatelia

Anglické texty vždy prekladajú prekladatelia, ktorí sú zároveň špecialistami na konkrétnu oblasť. Vďaka stovkám preverených prekladateľov pokrývame oblasti od automotive až po životné prostredie.

Rýchlosť a flexibilita

Vďaka dlhoročným skúsenostiam a moderným technológiám vieme naraz zapojiť viacerých anglických prekladateľov a revízorov či anglických rodených hovoriacich a preložiť v krátkych termínoch aj rozsiahle texty.

Technológie na vašej strane

Moderný softvér na podporu prekladu rozpozná podobné alebo už preložené časti textu. Z preloženého anglického textu v reálnom čase vytvára databázu, vďaka ktorej nie je potrebné tú istú vetu prekladať dvakrát. Anglické preklady sú aj vďaka nim jednotnejšie a preložené za kratší čas.

Prečo si anglický preklad objednať v Otagu?

 • Spolupracujeme výhradne s overenými prekladateľmi,
 • naši prekladatelia pokrývajú desiatky odborných špecializácií,
 • zabezpečíme doplnkovú kontrolu anglickým rodeným hovoriacim,
 • zabezpečíme úradné preklady dokumentov z aj do angličtiny,
 • objednanie a dodanie prekladu je rýchle a jednoduché,
 • ku každej požiadavke pristupujeme individuálne.

Zaujímavosti a fakty o anglickom jazyku a Anglicku

Lingua franca moderného sveta

Angličtina, lingua franca moderného sveta, je flexibilný a dynamický jazyk. Absorbuje vplyvy rôznych kultúr a prispôsobuje sa technologickému vývoju, vďaka čomu si drží svoje postavenie v neustále sa meniacom svete.

Všestrannosť angličtiny umožňuje širokú škálu vyjadrenia, okúzľuje publikum svojou krásou, silou a schopnosťou preniesť jemné emócie. Je tiež jazykom medzinárodného obchodu, diplomacie, vedy, športu, kultúry a komunikácie.

Vlajka Spojeného Kráľovstva

Angličtina ako globálny jazyk

Angličtina predstavuje labyrint slov, pravidiel a kultúrnych poznatkov, či už ste rodený hovorca, alebo sa ju učíte ako druhý jazyk. Tento globálny jazyk nám umožňuje nielen komunikovať s ľuďmi z rôznych častí sveta, ale poskytuje aj pohľad na rôzne kultúry, históriu a spôsoby života.

Nezvyčajné zaujímavosti o anglickom jazyku

Vedeli ste, že angličtina je jazyk s najväčšou slovnou zásobou, ktorá presahuje viac ako 170 000 používaných slov?

Tento neustále sa vyvíjajúci jazyk si neustále požičiava, prispôsobuje a vymýšľa slová, čím obohacuje svoj už aj tak rozsiahly slovník. Jedným z dôvodov tejto rozsiahlej slovnej zásoby je ochota angličtiny preberať slová z iných jazykov, ako napríklad „kindergarten“ z nemčiny alebo „pasta“ z taliančiny. Jej plynulosť je len jedným z mnohých dôvodov, prečo je angličtina zaujímavým jazykom na skúmanie.

Hoci sa môže zdať, že angličtina je zaťažená prísnymi pravidlami, obsahuje aj mnoho zábavných a prekvapivých faktov! Napríklad „twelfth street“ je najdlhšie jednoslabičné slovo v angličtine a vo vete „The quick brown fox jumps over the lazy dog“ sa používajú všetky písmená anglickej abecedy. Okrem toho existuje známe pravidlo „I pred E okrem po C“, ktoré má viac výnimiek ako prívržencov. Takéto zvláštnosti a anomálie angličtiny z nej robia zábavný a pútavý jazyk na učenie a používanie.

Londýn záber na most a vežu Big Ben

História angličtiny

Angličtina sa vyvinula v 5. storočí v dôsledku vpádov germánskych kmeňov (Anglov, Sasov a Jutov) na územie Británie. Takto vznikla Old English. Hoci by jej dnes už anglickí rodení hovoriaci nerozumeli, pochádza z nej približne polovica najpoužívanejších anglických slov, napr. be, strong či water.

V 14. storočí sa po francúzskej nadvláde stala dominantným jazykom Middle English – ktorá bola ovplyvnená francúzštinou. Aj tomuto jazyku by súčasní rodení hovoriaci len ťažko rozumeli. V tomto období ale vznikli slová ako bread, house, friend, time či heart.

V 16. storočí sa dostávame k Modern English. Tento jazyk obsahuje množstvo nových slov, keďže sa dostal do kontaktu s mnohými kultúrami a vďaka objavu kníhtlače sa čoraz viac ľudí učí čítať. V roku 1604 Robert Cawdrey vydal prvý slovník anglického jazyka, vysvetľoval najmä slová, ktoré sa používali v literatúre tých čias. Najznámejší z prvých slovníkov bol A Dictionary of the English Language od Samula Johnsona.

Stredovek bol pre angličtinu transformačným obdobím, v ktorom došlo k významným zmenám, ktoré ovplyvnili jej súčasnú podobu. Po normandskom dobytí v roku 1066 angličtina absorbovala množstvo francúzskych a latinských slov, čím sa zmenila jej slovná zásoba, výslovnosť a gramatika. Chaucerove Canterburské poviedky napísané v strednej angličtine ponúkajú pohľad na stav jazyka v tomto období. Na konci stredoveku bola angličtina na dobrej ceste stať sa dynamickým jazykom, aký poznáme dnes.

 

Fotka Stonehenge

Prekvapivé aspekty anglickej slovnej zásoby

Anglická slovná zásoba je plná prekvapení od slov bez samohlások až po slová, ktoré sú vlastnými antonymami. Napríklad „queue“ je slovo, v ktorom sa vyslovuje len prvé písmeno a ostatné zostávajú bez hlásky. Zatiaľ čo slovo „cleave“ môže v závislosti od kontextu znamenať rozdeliť alebo zlepiť. Tieto zvláštnosti robia z angličtiny jazyk plný paradoxov a kuriozít, ktoré by sme pri každodennom používaní mohli prehliadnuť, ale keď ich spoznáme, sú skutočne fascinujúce.

 

Nemecký výkladový slovník

Angličtina v kultúre

Angličtina nie je len jazykom medzinárodnej komunikácie, ale aj mocným nástrojom v kultúre, ktorý formuje náš každodenný život. Anglické slová a frázy sú často obsiahnuté v piesňach, filmoch, knihách a internetových meme, ktoré odrážajú a ovplyvňujú trendy a správanie. Angličtina sa prostredníctvom popkultúry naďalej vyvíja – od Shakespearových trvalých príspevkov až po moderný slang, ktorý sa rodí na platformách sociálnych médií. Nie je to len jazyk, ktorým hovoríme, ale aj zrkadlo odrážajúce naše kolektívne kultúrne skúsenosti.

Stánky s občerstvením

Zaujímavé fakty o angličtine

 • Spolu s čínštinou a španielčinou patrí k 3 najčastejšie používaným jazykom na svete.
 • Je oficiálnym jazykom v 67 krajinách sveta: USA, Spojenom kráľovstve, Kanade, Austrálii, na Novom Zélande, v Írsku, Indii, Pakistane, Bangladéši, na Srí Lanke, Filipínach, v Singapure a v ďalších afrických krajinách a v Karibiku.
 • Ako lingua franca ju na celom svete používa viac ako 1,5 bilióna ľudí.
 • Má jednu z najbohatších slovných zásob na svete. V súčasnosti sa v nej bežne používa viac 170 000 slov. Ak vezmeme do úvahy aj odborné výrazy a špecifický žargón, ide o viac ako milión slov.
 • Ovplyvnilo ju množstvo jazykov vrátane latinčiny, francúzštiny, nemčiny, gréčtiny, španielčiny, taliančiny, holandčiny, portugalčiny, arabčiny, pôvodných amerických jazykov, hindčiny, čínštiny, japončiny, ruštiny, poľštiny a ďalších
 • Jej pravopis nie je fonetický = nepíšeme to, čo počujeme a v dôsledku jej dlhého vývoja a vplyvu rôznych jazykov sa podobne vyslovené slová nepíšu rovnako. Anglický pravopis je preto pre študentov často výzvou. Na druhej strane odráža krásu histórie angličtiny.
 • Približne 25 % webových stránok je v anglickom jazyku.
 • Najznámejšie certifikáty z anglického jazyka, ktoré môžete získať a sú uznávané v USA aj v Spojenom kráľovstve, sú: IELTS (International English Language Testing System) a TOEFL (Test of English as a Foreign Language).

Online prekladač

Zadajte text

Prekladám ...

Dlhodobá spolupráca

Hľadáte riešenie na mieru alebo organizujete tender? Kontaktujte nás.

Kontaktné informácie
 • +421 2 2102 6130
 • [javascript protected email address]
Cenová ponuka do 30 minút
Prosím zadajte vaše celé meno.
Prosím zadajte váš e-mail
Prosím zadajte vaše telefónne čislo.
Prosím napíšte nám správu.
Nahrajte súbory presunutím sem alebo nahrajte zo zariadenia
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Formulár sa odosiela ...

Čo hovoria naši klienti?
Spoľahlivé služby pre vašu firmu!

S tímom spoločnosti Otago spolupracujeme od roku 2014 v oblasti prekladov európskych patentov a patentových prihlášok z oblastí farmácie, chémie, strojárenstva a elektrotechniky z anglického, nemeckého a francúzskeho jazyka do slovenského a českého jazyka.

Oceňujeme najmä profesionálnu a rýchlu komunikáciu, spoľahlivé plnenie dohodnutých termínov dodania prekladov a vysokú mieru presnosti a kvality dodávaných prekladov, ktoré sú pre nás a našich klientov kľúčové na zabezpečenie právnej ochrany ich inovácií a vynálezov.

Mgr. Ing. Martin Žovic
Patentový zástupca

Spoločnosť Otago môžeme doporučiť.

SPIE Elektrovod, a.s. vníma spoločnosť Otago s.r.o. ako spoľahlivého partnera pri preklade odborného textu. Služby spoločnosti Otago využívame najmä na preklady anglického, nemeckého a maďarského jazyka. Oceňujeme predovšetkým ich osobný prístup, profesionalitu, rýchlosť a operatívnosť v reakcii na naše požiadavky.

Ing. Jakub Kolesár
predseda predstavenstva

Spoluprácu so spoločnosťou Otago sme si vybrali najmä pre dodávanie kvalitných prekladov so špecifickou odbornou strojárskou terminológiou, najmä z oblasti kompresorových a vákuových staníc.

Na spolupráci oceňujeme predovšetkým spoľahlivosť prekladov a promptnú komunikáciu. Služby spoločnosti Otago radi odporúčame.

Ing. Ladislav Szabó
konateľ

S Otago sa robí skvele.

V Catalyste potrebujeme preklady väčšinou tak, že včera bolo neskoro. Ľudia v Otago reagujú rýchlo, pohotovo a priateľsky, čo je vcelku unikátna kombinácia. Preklady sú po obsahovej stránke tip top, takže maximálna spokojnosť.

Lubo Tomko
CEO

Na základe našich skúseností so spoločnosťou Otago môžeme bez váhania odporučiť jej služby ďalším spoločnostiam, ktoré potrebujú špičkové prekladateľské služby.

Váš záväzok ku kvalite, profesionalite a spokojnosti klientov z vás robí ideálneho partnera.

Élodie Bouquet
Vendor & Quality Manager