Praha Hradčany a Karlov most

Preklady z češtiny

Spoľahnite sa na profesionálny preklad technickej dokumentácie, právnej analýzy alebo niekoľkých slov do produktového videa.

České texty vždy prekladajú preverení špecialisti na konkrétny odbor, kvalitu zaručujú rodení hovoriaci a procesy certifikované podľa ISO 9001 a ISO 17100

Spoľahlivý partner na preklady
z/do českého jazyka pre vašu firmu

Individuálny prístup

Každú požiadavku na český preklad spracúvame podľa individuálnych požiadaviek klienta, v dohodnutom termíne a so zachovaním vzhľadu pôvodného textu.

Jednoznačná terminológia

Zrozumiteľnosť a súlad s odbornou terminológiou je základným predpokladom kvalitných prekladov českých textov. Môžete sa spoľahnúť, že terminológia v prekladoch bude zodpovedať zaužívanej praxi prípadne vašim požiadavkám.

Istota kvality

Kvalitu našich služieb a procesov potvrdzujú certifikáty ISO 9001 – systém manažérstva kvality a ISO 17100 o prekladateľských službách. Váš preklad je u nás v dobrých rukách, na to sa môžete spoľahnúť.

Profesionálni prekladatelia

Vďaka 20-ročným skúsenostiam a moderným technológiám vieme naraz zapojiť viacerých prekladateľov českého jazyka, revízorov alebo českých rodených hovoriacich a preložiť aj rozsiahle texty v krátkych termínoch.

Rýchlosť a flexibilita

Vďaka 20-ročným skúsenostiam a moderným technológiám vieme naraz zapojiť viacerých českých prekladateľov, revízorov alebo českých rodených hovoriacich a preložiť aj rozsiahle texty v krátkych termínoch.

Technológie na vašej strane

Moderný softvér na podporu prekladu rozpozná podobné alebo už preložené časti textu. Z preloženého českého textu v reálnom čase vytvára databázu, vďaka ktorej nie je potrebné tú istú vetu prekladať dvakrát. Preklady z/do češtiny sú aj vďaka nim jednotnejšie a preložené za kratší čas.

Prečo si preklad z/do češtiny objednať v agentúre Otago?

  • Spolupracujeme výhradne s overenými prekladateľmi,
  • naši prekladatelia pokrývajú desiatky odborných špecializácií,
  • zabezpečíme doplnkovú kontrolu českým rodeným hovoriacim,
  • zabezpečíme úradné preklady dokumentov z aj do češtiny,
  • objednanie a dodanie prekladu je rýchle a jednoduché,
  • ku každej požiadavke pristupujeme individuálne.

Zaujímavosti a fakty o českom jazyku

Český jazyk

Čeština ako jeden zo západoslovanských jazykov má spoločné korene s poľštinou a slovenčinou, hovorí ňou viac ako 10 miliónov ľudí, najmä v Českej republike. V tomto príspevku spomenieme zaujímavosti, historické fakty a preskúmame zaujímavosti o tomto jazyku. Takže sa pripútajte a pripravte sa na objavovanie českého jazyka!

Zaujímavosti o češtine

Vedeli ste, že čeština je západoslovanský jazyk, ktorým hovorí viac ako 10 miliónov ľudí? Hoci sa ním hovorí predovšetkým v Českej republike, po celom svete existujú aj komunity hovoriace po česky, vrátane Spojených štátov, Kanady a Austrálie. Je to jeden z mála európskych jazykov, ktorý si zachoval verziu pádového systému, ktorý pochádza z protoindoeurópskych čias. Okrem toho čeština obsahuje jedinečnú vlastnosť: hlásku ř, ktorá je pre tento jazyk jedinečná a je známe, že nerodeným hovoriacim robí trochu problémy.

Prekvapenia v českej slovnej zásobe

Český jazyk so svojimi dlhými slovami a spoluhláskovými zhlukmi má pre nás pripravených niekoľko jazykových prekvapení. Napríklad jedno z najdlhších českých slov „nejneobhospodařovávatelnějšími“ obsahuje 30 písmen! Okrem toho sa čeština môže pochváliť množstvom jazykolamov vďaka častému používaniu spoluhlások. „Strč prst skrz krk“, čo znamená „strč prst do krku“, je celá veta bez jedinej samohlásky! Tieto zvláštnosti robia z češtiny zaujímavú štúdiu.

Historické korene češtiny

Naše skúmanie českej histórie sa začína v 9. storočí, keď sa začala formovať stará čeština. V tomto období dvaja bratia Cyril a Metod preložili Bibliu do staroslovienčiny, čím vlastne položili základy českého jazyka. Jazykový vplyv týchto prekladov cítiť dodnes, čo dokazuje hlboké historické korene tohto krásneho jazyka. V priebehu storočí čeština prežila obdobia útlaku, rástla a vyvíjala sa podobne ako samotný národ.

Vývoj češtiny v stredoveku

Stredovek bol pre češtinu obdobím premien, v ktorom došlo k významným zmenám, ktoré dodnes ovplyvňujú jej súčasnú podobu. V tomto období začal do češtiny prenikať vplyv latinčiny a nemčiny, čo viedlo k zavedeniu nových slov a syntaktických štruktúr. S husitským hnutím v 15. storočí sa čeština stala hlavným jazykom písomnej komunikácie, čím sa položili základy jej vývoja do podoby modernej češtiny, ktorú poznáme dnes.

Zaujímavosti o češtine

Napriek svojej zložitosti je čeština plná zábavných a nečakaných faktov, ktoré vám môžu vyčariť úsmev na tvári. Česi sa napríklad často zdravia slovom „Ahoj“, ktoré môže znieť povedome fanúšikom pirátskych filmov, keďže ide aj o anglický námornícky pozdrav. Podobné zvláštnosti nielenže dodávajú jazyku nádych rozmarnosti, ale zároveň robia z učenia češtiny pútavý a zábavný zážitok.

Čeština v kultúre

Na záver sa pozrime na češtinu v kultúre a jej vplyv na naše spoločenské normy. Hoci je čeština z celosvetového hľadiska menším jazykom, má bohatú literárnu tradíciu a naďalej formuje svet umenia a kultúry. Slávni českí autori ako Franz Kafka a Milan Kundera významne prispeli k svetovej literatúre. Okrem toho si české frázy a slová našli cestu do filmov, hudby a literatúry, čo odráža kultúrne bohatstvo Českej republiky. Vďaka svojej úlohe v kultúre si čeština naďalej získava publikum na celom svete.

Online prekladač

Zadajte text

Prekladám ...

Dlhodobá spolupráca

Hľadáte riešenie na mieru alebo organizujete tender? Kontaktujte nás.

Kontaktné informácie
  • +421 2 2102 6130
  • [javascript protected email address]
Cenová ponuka do 30 minút
Prosím zadajte vaše celé meno.
Prosím zadajte váš e-mail
Prosím zadajte vaše telefónne čislo.
Prosím napíšte nám správu.
Nahrajte súbory presunutím sem alebo nahrajte zo zariadenia
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Formulár sa odosiela ...

Čo hovoria naši klienti?
Spoľahlivé služby pre vašu firmu!

S tímom spoločnosti Otago spolupracujeme od roku 2014 v oblasti prekladov európskych patentov a patentových prihlášok z oblastí farmácie, chémie, strojárenstva a elektrotechniky z anglického, nemeckého a francúzskeho jazyka do slovenského a českého jazyka.

Oceňujeme najmä profesionálnu a rýchlu komunikáciu, spoľahlivé plnenie dohodnutých termínov dodania prekladov a vysokú mieru presnosti a kvality dodávaných prekladov, ktoré sú pre nás a našich klientov kľúčové na zabezpečenie právnej ochrany ich inovácií a vynálezov.

Mgr. Ing. Martin Žovic
Patentový zástupca

Spoločnosť Otago môžeme doporučiť.

SPIE Elektrovod, a.s. vníma spoločnosť Otago s.r.o. ako spoľahlivého partnera pri preklade odborného textu. Služby spoločnosti Otago využívame najmä na preklady anglického, nemeckého a maďarského jazyka. Oceňujeme predovšetkým ich osobný prístup, profesionalitu, rýchlosť a operatívnosť v reakcii na naše požiadavky.

Ing. Jakub Kolesár
predseda predstavenstva

Spoluprácu so spoločnosťou Otago sme si vybrali najmä pre dodávanie kvalitných prekladov so špecifickou odbornou strojárskou terminológiou, najmä z oblasti kompresorových a vákuových staníc.

Na spolupráci oceňujeme predovšetkým spoľahlivosť prekladov a promptnú komunikáciu. Služby spoločnosti Otago radi odporúčame.

Ing. Ladislav Szabó
konateľ

S Otago sa robí skvele.

V Catalyste potrebujeme preklady väčšinou tak, že včera bolo neskoro. Ľudia v Otago reagujú rýchlo, pohotovo a priateľsky, čo je vcelku unikátna kombinácia. Preklady sú po obsahovej stránke tip top, takže maximálna spokojnosť.

Lubo Tomko
CEO

Na základe našich skúseností so spoločnosťou Otago môžeme bez váhania odporučiť jej služby ďalším spoločnostiam, ktoré potrebujú špičkové prekladateľské služby.

Váš záväzok ku kvalite, profesionalite a spokojnosti klientov z vás robí ideálneho partnera.

Élodie Bouquet
Vendor & Quality Manager